Терористички напади во Париз: Експлозија на стадион – над 60 мртви, евакуиран и Оланд (Видео)


Вечерва во Париз се случија неколку експлозии и престрелки во кои најмалку погинаа 60 луѓе, а десетици се повредени. Околу десет луѓе се земени како заложници во концертната сала Батаклан во Париз, каде се слушаат истрели. ББС јавува дека се работи за над 60 заложници, а еден напаѓач пукал со калашњиков во ресторан. Луѓе кои избегаа од концертната сала тврдат дека насекаде има крв, но и над сто заложници. Бројот на жртвите постојано расте, полицијата е на улица, а несомнено се работи за терористички напади.

Експлозии се слушнаа и кај стадионот, а медиумите пренесуваат дека се работи за самоубиствени напади. Точен број на мртви и повредени се уште никој не соопштува

pariz eksplozВо експлозијата која се случи во близина на стадионот во Париз на кој се играше мечот помеѓу Франција и Германија настана хаос на трибините. Од таму беше веднаш евакуиран и францускиот претседател Франсоа Оланд.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1