Над 60 мртви во Париз, повеќе од 100 лица се заложници – напаѓачите викале Алах Акбар


Вечерва во Париз се случија неколку експлозии и пукотници во кои загинаа 60 лица, а десетици се повредени. Моментално 100 лица се држат како заложници во концертната сала.

CNN објави дека бројот на загинати пораснал на 60.pariz teroristi

15 лица  се убиени во нападот на концертната сала, а три во Stade de France, јавува AFP.

Според локалните медиуми на ресторанот „Мала Камбоџа“ биле фрлени три бомби во близина на Плоштадот на Републиката.

Новинарот на  BBC од лице место вели дека на улицата гледа 10 луѓе кои се или мртви или тешко повредени. Според неговите зборови полицијата тукушто стигнала на местото на нападите.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1