Мистериозниот објект падна на Земјата – уште не се знае што е (ВИДЕО)


Сè уште не е сосема јасно што е објектот, иако научниците процениле дека веројатно е остаток од потрошен ракетен засилувач.asteroid

Меѓународниот астрономски центар во Абу Даби, кој помогна во организацијата заедно со Вселенската агенција на Обединетите Арапски Емирати, постираше кратко видео од паѓањето на објектот на брегот кај Шри Ланка вечерва.

Астрономите сметаат дека се работи за „вселенски отпад“ , најверојатно горен дел од ракета направен од човекот кој – „се враќа дома“.

Експертите сметаат дека голем дел од објектот ќе согори по влегувањето во земјината атмосфера, но властите на Шри Ланка презеле безбедносни мерки. Воведени се привремени забрани за летови и рибарство во деловите каде се очекува објектот – јавува CBCNews.Мистериозен објект кој научниците го нарекоа “WT1190F”.

Мистериозен објект со голема брзина лета кон Земјата – удира денеска, петок 13! (видео линк)

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1