Терористите сакале да нападнат Трговски центар и да убијат многу цивили


Целта на терористичките групи бил напад врз цивилни објекти со многу жртви.  Полицијата која во текот на вчерашниот ден дејствуваше на сузбивање на терористиката група во Куманово и која во поголемиот дел разбиена, имала за цел терористички напади врз цивилни објекти и предизвикување на огромна птета со цел привлекување на внимание и создавање на тензија и страв кај населението, јави Сител.11117581_1853938751498760_1143999615_n

Сузбивањето на терористичката група значи спасување на недолжни животи на цивили и граѓани на Република Македонија. Целта на секоја терористичка група е напад врз цивилни објекти со многу жртви. Во таква ситуација потенцијално жариште во Република Македонија биле училишта, градинки, пазари, масовни спортски настани, трговски центри, прометни улици. Под закана се и државни инстиутуции и објекти.

Сузбивањето на терористичката група практично спаси многу цивицилни жртви и недолжни граѓани. Со полициската акција во Куманово е елеминирана опасноста од цивилни жртви.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1