Терористите убиваат по еден христијанин на секои пет минути


Како резултат на прогонот од 105 земји во светот, христијаните станаа најпрогонувана верска група.

По еден христијанин умира со маченичка смрт на секои пет минута, открива истражувањето на Christian Freedom International.hristijani bog krst vera

Најголем прогон на христијаните вршат исламистите на Исламска држава.

-Радикалните исламисти на Исламска држава ги користат христијанските цркви како простории за мачење, каде ги присилуваат христијаните да го прифатат исламот или да ги убиваат. Исто така и ги ограбуваат христијанските реликвии кои ги криумчарат и продаваат на западните колекционери и така ги финансираат своите терористички активности, објаснува претседателот на организацијата Џим Џејкобсон.

Одамна е познато дека Исламска држава вршат присилни иселувања и масовни убивања на христијаните и другите верски и етнички групи како што се Јежидите, Курдите, Туркмените и Шабаците.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1