Тим од повеќе хирурзи се бореше за животот на ракометарката – таа е стабилна


Тим од повеќе хирурзи се бореше да го спаси животот на Робертина Мечевска (30), македонската ракометна репрезентативка која денеска попладне имаше несреќен случај и падна од прозорецот од својот стан кој е на петиот кат.robertina-mecevska-zrkvardar-576x450

Мечевска има тешки повреди на абдоменот и обилни крварења во пределот на белите дробови. На ракометарката и била извадена слезината која била повредена .според карактерот на повредите паднала на градите и стомакот од Карил инфирмираат дака Мечевка има повреди и на рбетот, но додаваат дека тие не се опасни по живот и ке бидат третирани секундарно, то значи дека доколку преживее нема да биде неподвижна.

Oперацијата поминала добро и Мечевска е во стабилна здравствена состојба на одделот за интензивно лекување

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1