Тимошенко обвинета за организирање убиство


timosenkoУкраинското Обвинителство ја обвини денеска поранешната премиерка Јулија Тимошенко за организирање убиство на пратеник во 1996 година, а ако биде утврдено дека е виновна би можела да биде осудена на доживотен затвор.
Тимошенко, која се наоѓа на издржување на седумгодишна казна затвор поради злоупотреба на власта, обвинителството ја информираше дека сега и формално е осомничена за учество во убиството на Евгениј Шчербан. Во нападот на Шчербан била убиена и неговата сопруга и еден аеродромски службеник.
Нејзиниот адвокат во меѓувреме предупреди дека нејзината здравствена состојба се влошила до ниво критична, јавија западни медиуми.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1