Тирана бара меѓународна експертиза за случајот Куманово


Официјална Тирана побара меѓународна екпертиза за случајот Куманово, откако албанскиот премиер Еди Рама нагласил дека дава целосна подршка на предлогот на Германија да се изврши целосна меѓународна експертиза за случувањата, јави Макфакс.eu albanija

Рама изјавил дека германското барање е за поздравување бидејќи како што рекол, „правдата за Куманово е камен темелник на сожителството во Македонија“.

Албанските медиуми оценуваат дека Албанија по изјавата на Рама за условување на македонското членство во НАТО со исполнувањето на Охридскиот договор претставува нов момент на политиката на Тирана кон Македонија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1