Трамп приреди прва ифтарска вечера: Муслимани среќен Рамазан!


Американскиот претседател Доналд Трамп организираше во Белата куќа вечера по повод исламскиот свет месец Рамазан и ја изненади муслиманската заедница бидејчи минатата година избегна да биде домаќин на таа вечера.

Трамп на муслиманите ширум светот им посака среќен празник и испрати порака во која на муслиманската заедница во САД и во странство им понуди обединување.

„Се собираме заедно оваа вечер, ја почитуваме светската традиција на една од најголемите светски религии“, им рече Трамп на собраните, меѓу кои беа и амбасадори од бројни земји со муслиманско мнозинство – Саудиска Арабија, Кувајт, Јордан и Обединетите Арапски Емирати.

 

Ова е голем пресврт во неговата реторика, бидејќи во текот на претседателската кампања ги повика на потполна забрана за влез на муслиманите во САД и говореше „нас исламот не мрази“:

Во текот на вечерата неколку невладини муслимански организации организираа протести пред Белата куќа наведувајќи дека реториката на Трамп придонесе за зголемување на насилството и дискриминација на муслиманските Американци.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1