,,Трето полувреме,, не влезе во трката за Оскар


treto-poluvreme-plakat

“Трето полувреме” на Дарко Митревски, македонскиот кандидат за Оскар за најдобар странски филм, не влезе во потесниот избор за номинација, кој беше објавен денеска, пишува Вест.

Американската академија ги соопшти 9 те филма, кои влегуваат во трката за 5 кои ќе се номинираат за Оскар. Изборот на финалните 5 ќе е на 10 јануари.

Во потесниот избор влегоа австрискиот “Љубов”, канадскиот “Вештерка на војната”, чилеанскиот “Не”, данскиот “Кралска афера”, францускиот “Недопирливите”, исландскиот “Длабочината”, норвешкиот “Кон-Тики”, романскиот “Зад ридовите” и швајцарскиот “Сестра”.

Годинава имаше кандидати од 71 земја. Церемонијата на 85. доделување на Оскарите ќе се одржи на 24 февруари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1