Изгореа бродови во Хрватска (Фото)


brodovi gorat Утринава околу 6 часот наутро се опожарил еден од бродовите закотвени во пристаништето во Пинта на островот Крк, а пожарот потоа се проширил и на другите бродови.

,, се шири реа на пластика, пожарникарите веќе 2 часа се обидуваат да го изгасат пожарот кој се прошири со неверојатна брзина,, изјавил очевидец.

brodovi gorat2

Штетата е огромна, велат од противпожарната бригада. Зафатени биле 15 бродови кои биле закотвени, нема повредени лица. По повеќе од два часа пожарникарите успеале да го изгаснат пожарот.

Ова е второ по големина пристаниште на Јадранот и има капацитет за околу 850 бродови.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1