Цар Самоил ќе биде тргнат затоа што пречи во поплочувањето на плоштадот


Споменикот на Цар Самоил ќе биде преместен затоа што го попречува поплочувањето кое се врши на плоштад Македонија околу споменикот Воин на коњ. Од своето моментално лежиште споменикот ќе се постави за неколку чекори поназад, односно на самиот влез во кафеаната „Пелистер“.car samoil spomenik

На новата локација деновиве се работи на нов постамен, односно бетонски блок со еднаква големина.

 

Градоначалникот, Коце Трајановски,  одговори дека споменикот се преместува поради проектот за реконструкција на плоштадот и треба да заврши до средината на јуни.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1