Цела Хрватска собра пола милион за Нора да се оперира – болницата во САД ја дигнала цената на 800.000


Хрватите гневни – иако уапеаа да соберат над 650.000 евра за едно мало девојче да добие шанса за живот се згрозија кога дознаа дека болницата во Филаделфија САД во последен момент ја кренала цената – прво барале 650.000 а потоа 800.000 евра. Хрватите на Фејсбук, оставија следни пораки

311378_nora_ff „Не можете да бидете толку алчни колку што може Хрватска да биде великодушна!!!“,

„Колку треба да ви се плати за да станете луѓе?“,

„Вие себеси се нарекувате детска клиника?“

 „Нека ви биде срам што заработувате на туѓа несреќа!“

Петгодишната Нора Шитум од Задар,  две години се бори со акутна лимфобластична леукемија. Единствен спас и е експерименталната терапија која се уште ја нема во слободна продажба.

Џина, мајката на Нора, преку Фејсбук и медиумите побара помош – а се крена на нозе цела Хрватска.  За рекорден рок се собраа парите кои клиниката првично ги побара. но ….

Од Филаделфија стигнал нов шок. сега лекувањето чини  830.000 долари. Но Нора ќе добие шанска – и Градот Загреб им ветил на родителите дека ќе ја доплати сметката, а денес во хуманитарната акција се вклучила и хрватската влада, па лекувањето во САД не би требало да биде доведено во прашање.

Nora_dolazak-_na_-kbc-e1360160700535nora_fora_situm__dd4

За случајот на Нора се заинтересирале и американските медиуми кој ја обвинуваат болницата дека сакала премногу да спечали од болното девојче и ја осудуваат што ја променила цената како од ракав.

481448_10151256474570814_1962617752_n

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1