Кој гледа порничи има повеќе сколоност кон хомосексуалност


article-2273376-17587D20000005DC-924_634x577

Нова направена студија во САД покажала дека сите оние хетеросексуалци кои гледаат домашни видеа имаат омекнат став по прашањето за истополови бракови.

Пол Врајт, професор по комуникации на Универзитетот во Индијана и автор на студијата, вели дека ефектот е особено значителен кај мажите кои се помалку образовани.
„Студијата покажува дека повеќето хетеросексуални мажи, особено оние помалку образованите, кои гледаат порнографија, ги подржуваат истополовите бракови“, вели Врајт.
Резулатите од студијата, објавена во списанието „Communication Research“, може да се протолкува на начин на кој што ги охрабрува луѓето да гледаат повеќе порно видеа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1