Циклонот Силвија направи хаос во Скопје – улиците преполни со вода


Во текот на попладневиве часови како и во вечерните часови најголем дел од државава вклучувајќи ја и Скопската котлина ќе бидат под влијание на циклонот Силвија кој ќе услови значително дестабилизирање на атмосферата, стои во временската на Славчо Поповски.

Појава на локален пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град ќе има и во Скопско.

Нестабилноста се движи во правец: југозапад, север. североисток и исток.

Во зоната на големата нестабилност има услови за локални поројни поплави а додека трае засилениот ветер граѓаните да бидат крајно претпазливи каде се движат а возачите своите автомобили да ги ставаат понастрана од дрвјата.

Исто така во текот на електричните презнења граѓаните да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвја и домаќинските уреди да се исклучуваат.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1