Ципрас: Се надевам дека мојот пријател Заев ќе победи на референдумот


Преспанскиот договор е многу важен и од историска важност и, ако биде одобрен на референдумот во Македонија, ќе обезбеди единствена можност за Грција и Солун.

Ова вчера го порача грчкиот премиер Алексис Ципрас и посака референдумот да биде успешен и како што рече неговиот пријател Зоран Заев да победи.

– “Постои референдум за Скопје на 30-ти септември. Посакувам и се надевам дека мојот пријател Зоран Заев ќе ја добие. Потоа ќе дојде тежок процес на уставни промени што ќе заврши кон крајот на јануари. И навистина е тешко бидејќи бара промени да бидат одобрени од две третини од пратениците во македонскиот парламент “, вели Ципрас.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1