Цуцла против рчење (Видео)


Cucla protiv hrkanja, 1 Спиењето со цуцла, како што тоа го прават бебињата, би можело да биде лек против рчењето.

Флексибилниот материјал без латекс, e нешто меѓу цуцла која ја користат бебињата и заштитна гума за заби.

Апаратот во устата врши притисок на јазикот за време на спиењето, држејќи ги дишните патишта отворени, а мускулите околу грлото опуштени, со што го спречава рчењето.

Cucla protiv hrkanja, 2 Цуцлата чини 85 евра, а досега ефикасноста ја покажала на 35 луѓе кои патат од хронично рчење.

Студијата на група канадски експерти, објавена во списанието „Journal of Sleep and Breathing“, открива дека со помош на оваа цуцла рчењето би се смалило за 40 проценти.

Утврдено е и дека на ваков начин сите оние кои имаат проблем со рчењето, сега ќе имаат помирен сон.

Detalji o cucli

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1