Турција гради 45 километри бетонски ѕид за да спречи влез од Сирија (Фото)


Турските медиуми известуваат дека Турција започнала да гради бетонски ѕид долг 45 километри низ должината на границата со Сирија.migranti zid

Новинската агенција Доган денеска извести дека 12 километри од препреката веќе е изградена по должина на границата кај провинцијата Хатај, главната точка за шверцување и поминување на границата од Сирија

Официјалните лица не коментираа веднаш. Турција ја засили безбедноста низ нејзината граница за да спречи странски борци да влезат во Сирија и да блокираат милитанти да влезат во Турција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1