Турција ја укинува вонредната состојба


За неколку дена во Турција ќе биде укината вонредната состојба.

Вонредната состојба беше воведена на 20 јули 2016 година , пет ден по неуспешниот државен удар и беше продолжувана на секои три месеци.

За обидот за воен пуч, властите во Анкара го обвинија исламискиот проповедник Фетулах Ѓулен кој е во егзил во САД.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1