Уапсен Субрата Рој


Еден од најпознатите индиски тајкуни Субрата Рој во петок е уапсен во Лакнау, главниот град на индиската држава Утар Прадеш. BBC пренесува дека бизнисменот сам и се предал на полицијата.

Како што јавува BBC, во четврток Врховниот суд на Индија издаде налог за апсење на Субрата откако претходно тој одби да се појави на суд под обвинение дека неговата компанијата Сахара Индија не им вратила на инвеститорите милијарди долари.

subrata uapsen

Адвокатите го оправдале отсуството на Субрата на судењето во средата со тешката здравствена состојба на неговата мајка. Тој наводно допатувал во Њу Делхи за да се појави на рочиштето, но морал итно да се врати во болницата во Лакнау затоа што добил вести дека здравјето на неговата мајка се влошува.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1