Уапсена џихадистка во Шпанија, регрутирала жени


Цивилната гарда во Шпанија уапси 21-годишна девојка под сомневање дека регрутира лица за да им се придружат на борците од Исламската држава во Сирија и Ирак.

Акцијата беше спроведена со помош на ФБИ.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека таа жена, следејќи ја пропагандата на џихадистите, се саморадикализирала, како и дека воспоставила онлајн врска со други џихадистички активисти, претежно жени.

Осомничената, како што е наведено, е дел од глобална мрежа, која полицијата се обидува да ја разбие веќе две години.

Шпанската полиција, од средината на 2015 година, уапси 206 лица осомничени за џихадистички активности.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1