Уапсени осум осомничени за убиството на малтешката новинарка Дафне Галиција


Малтешката полиција уапсила осум осомничени за убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција, соопшти премиерот на Малта, Џозеф Мускат.

Апсењата се извршени речиси два месеци откако новнарката беше убиена со бомба поставена во нејзиниот автомобил.

Сите уапсени се државјани на Малта и повеќето имаат криминално досие, изјави Мускат без да соопшти други детали.

Полицијата има рок од 48 часа за распит на осомничените по што треба да покрене обвиненија или да ги ослободи.

Каруана Галиција (53) беше убиена на 16 октомври. Таа водеше многу популарен блог на кој постојано објавуваше за можни случаи на корупција на високи политичари, без разлика на нивната партиска припадност.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1