Украинскиот воздушен простор е затворен за цивилни авиони поради потенцијална опасност


Воздушниот простор низ цела Украина е ограничен за цивилни летови, се вели во известувањето до авијатичарите (НОТАМ) дистрибуирано од владините агенции и аеродромските оператори. Де-факто затворањето на воздушниот простор стапи на сила во четвртокот во 01:56 часот по локално време и ќе трае до 23:59 истиот ден.

Во известувањето се наведува „потенцијална опасност за цивилната авијација“ како причина зад алармирањето.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1