Унгарија постави ограда од 41 километар на границата со Хрватска


Унгарија целосно ја постави оградата на границата со Хрватска во должина од 41 километар, со цел да спречи илегален влез на бегалци во земјата, соопшти денеска Министерството за одбрана.migranti ungarija zica

– Заштитната ограда е комплетирана синоќа, изјави претставник на Министерството Атила Ковач.

Останатите 330 километри од границата меѓу Унгарија и Хрватска се долж реката Драва, која е тешко да се премине.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1