Униерзалната сала сепак ќе се вика Тоше Проески


Иако низ медиумите се рашири веста дека Универзалната сала ќе се вика Александар Македонски, сепак стигнува појаснување дека тоа ќе е името на целата Јавна установа во чиј склоп ќе функционираат повеќе сали.

univerzalna3-564x272

Значи, во склопот на Јавната установа Конгресен центар Александар Македонски ќе бидат следниве сали:

– Универзална сала Тоше Проески (со капацитет од 3000 седишта)

– Мала универзална сала Мајка Тереза (со капацитет од 300 седишта)

– Конгресна сала ВМРО со капацитет од 300 седишта)

Во оваа институција ќе функционираат и 4 мултимедијални сали :
Гоце Делчев, Тодор Александров, Методија Андонов Ченто и Борис Сарафов, како и Сали за билатерални средби: Панко Брашнаров, Кочо Рацин, Григор Прличев, Димитрие Чуповски, Крсте Петков Мисирков и Браќа Миладиновци

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1