Универзална ќе се урива – еве како ќе изгледа новата


Уривањето на Универзална сала е оставено за следната година, напролет

Според идејното решение на авторите Стојан Павлевски и Иван Симеонов, салата ќе биде во јајцевидна форма. Целиот објект ќе го носи името Конгресен центар Александар Македонски.Големата концертна сала со капацитет од 2.500 до 3.000 седишта пак ќе го носи името „Тоше Проески“, а помалите мултимедијални сали „Мајка Тереза“ и „ВМРО“. Предвидено е во новиот објект да функционираат и конгресни и билатерални сали.

Во Универзалната сала веќе половина година не се одржуваат манифестации, откако во март се урна дел од таванот на објектот.

univerzalna3-564x272 univerzalna2-564x308 univerzalna1-564x331 univerzalna-564x331

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1