Урнати тераси, распукани ѕидови, паднати рафтови по силниот земјотрес


Паника кај жителите и туристите во Охрид по земјотресот од 5 степени кој се случи во 13:18 часот урна балкони, направи пукнатини на ѕидови и турна рафотви во продавници.

Жителите се надвор, а дел од туристите веќе си заминувале од градот. Инаку, земјотресите во Охрид почнаа на 18. јуни, а ова е прв земјотрес кој предизвика штета.

Епицентарот на земјотресот бил 12 километри североисточно од Охрид, на длабочина од 10 километри.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1