Утре обилни врнежи од дожд и снег


Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд, каде што врнежите ќе бидат обилни и поројни.

Локално, како што информираат од УХМР, се очекува да наврнат над 30 литри на метар квадратен.

На повеќе места ќе има врнежи од снег и ќе се формира нова позначителна снежна покривка, на планините над 50 сантиметри, а во пониските места од 10 до 20 сантиметри.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1