Ужас: Деца во градинка заразени со сифилис


10 дечиња од руска градинка биле позитивни на полно пренослива болест. Полицијата истражува како се заразиле. Сите заразени дечиња се од една руска градинка во Березники и биле позитивни на сифилис.

Според пишувањата на руските медиуми дечињата се ставени на посебно лечење. Руската страница Neva24 известува дека е покрената истрага, а шокантно е што од градинката не им ни кажале на родителите туку само без да објаснат рекле дека на децата ќе им се земе крв за Васерманов тест што е тест за полно преносливи болести.

Татјана Мухтајева задолжена за градинките изјавиле дека во својата 40 годишна кариера никогаш не се сретнала со таков тип на зараза и тешко е да се замисли како се заразиле децата со оглед на фактот дека пренесувањето на сифилс по друг пат освен сексуален е навистина ретко.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1