Вакцинирани 703 деца, родителите може да ги проверат вакцините


Во поликлиниките во Скопје, денеска до 11 часот вкупно се вакцинирани 703 деца, соопшти Министерството за здравство.

– Во моментов нема нови потврдени случаи на новозаболени лица од морбили (мали сипаници), но има еден случај за кој се чека лабораторска потврда. Министерството за здравство апелира до граѓаните, кои се сомневаат дека нивните деца имаат симптоми на морбили, може да ги носат во ГОБ „8 Септември“ или на Клиниката на инфективни и фебрилни состојби. Родителите кои со своите деца ќе одат во поликлиниките на вакцинација, имаат право да го проверат производителот и рокот на траење на вакцината, пред да ги вакцинираат, стои во соопштението.

Министерството за здравство уште еднаш потврдува дека МПР вакцината е со проверен квалитет, произведена во Белгија од реномиран производител, кој има два сертификати за квалитет и истата ја употребува за вакцинација на децата во својата земја.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1