Вакви не ни требаат – сцена снимена во центарот на градот!


Кој се шетал денеска низ Белград, сигурно имал можност да ја види оваа одвратна сцена на крајот на Кнез Михајлова улица, на преминот кон Калемегдан. ПРОЧИТАЈТЕ ГО ТЕКСТОТ НА СРПСКИ ТЕЛЕГРАФ ДО КРАЈ..

И само по себе, страшно е тоа што се случи, и најлошо од се е фактот дека сето тоа се случи сред бел ден, додека шетаат децата со нивните родители.  И сега, како мама или тато да му се објасни на детето она што го виде?

GEJ na crveno

-Дали е ова нормално? Па се разбира дека не.

-Дали сега дете треба да го види ова, дури и ако веќе не е исто кога ќе порасне?

Се разбира, полиција немаше никаде да се запре овој скандал. Да нè заштити од овој ужас. Меѓу многуте случајни минувачи, кои беа сведоци оваа несреќна сцена, немаше никој кој најмалку би рекол “не е во ред тоа што го правиш”, или да привлече внимание на тоа колку е језиво и не е во ред и гадно да се направи нешто како ова.

Тоа не е ништо. Сите ние дозволивме ужасот да се случува пред нашите очи. Не, ние сите дозволивме овој ужас да се одигра.

Заради ова Србија пропаѓа. Не, заради нас и нашиот недостаток од реакција Србија е пред таков колапс. Затоа секој ден сме се помалку, затоа наскоро ќе бидеме помалку од Хрватите и Албанците!
Поради сето ова, за нашите деца, за здравје на нашата нација, ги повикуваме полицијата, политичароте – направете нешто , луѓе – направете нешто!

Секоја година во сообраќајни несреќи во Србија гинат речиси 1.000 луѓе!

Меѓу нив се и многу од оние кои ги загубиле своите животи на пешачки премин, некои од нив додека минуваат на црвено светло, баш како и девојката заради која го пишуваме овој текст.

Ова што таа го прави е недопустиво, не само заради нејзината безбедност. Како што напишавме, детето ќе ја види, па ќе помисли дека е во ред и тоа да поминува на црвено.

Затоа, следете го примерот на овие две момчиња. Не поминувајте на црвено. Чекајте, на 60 секунди до зелено светло. Додека чекате, можете да се забавувате во секој случај, да зборувате за нешто, или нешто трето…

Телеграф.рс

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1