Вампирски серум – Хрвати се лечат со сопствената крв


Повредите се составен дел од животот. Лекот за брзо опоравување лежи во секој од нас. Џоди едвај успеала да достигне до Олимписките игри заедно со ракометната репрезентација. Паркетот и топката ги заменила со ледени стази.

60797422-provjereno-pletikosic-krv-lijecenje-krvlju-sportСпортот е брза и доста опасна активност со што и повредите се неразделив дел од истиот.. Брзините се движат и до 150 километри на час и морате да ја подигнете физичката подготвеност на високо ниво“, изјавила Дариа од екипата Провјереног.
По тешката повреда – пукање на предниот лигамент, оштетување на менискусот и рскавицата, таа дознала дека лекот е во неа.

Нејзината сопствена крв – аутологан кондициоиран серум. Неговата задача е да ги блокира воспалените делувања на белите крвни зрнца.
Професор доктор Мирослав Хашпл, специјалист по ортопедија, тврди дека спортистите не добиваат ништо туѓо, туку само сопствената крв која што се активира.
„Забележано е дека ткивото побрзо заздравува, и по рехабилитацијата спортистите брзо се враќаат на терен“, изјавил Хашпл.
Серумот се добива откако крвта ќе се инкубира од 6 до 9 часа, на 37 степени. По центрифугирањето, еритроцитите паѓаат на дното, а жолтестиот серум останува – го спасува повреденото колено, рамената, зглобовите, рбетот, мускулите, тетивите и др.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1