Ванхауте остана без ангажман од ЕУ


Питер Ванхауте нема веќе да биде пратеник на Европската Комисија, пренесе Алсат М повикувајќи се на канцеларијата за информирање на ЕК.vanhaute

-Портпаролката Маја Коцијанчиќ истакна дека договорот меѓу Комисијата и Питер Ванхауте е при крај и дека тој нема да работи како експерт финансиран од ЕУ – пишува Алсат.

По неуспехот на преговорите за медиумите, Ванхауте најави враќање на стариот формат на преговори, што наиде на отпор од ВМРО – ДПМНЕ кој одби да се врати на маса со белгискиот експерт. Алсат М се обиде да контактира со посредникот, но беше недостапен за тоа да се врати и во каква улога ќе продолжи да се ангажира, ако не е експерт на ЕК.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1