Вашингтон стана Амстердам – се легализираше марихуаната (Видео)


Државата Вашингтон го легализираше поседувањето марихуана, и марихуана можат да користат и носат до 28,5 грама со себе сите постари од 21 година.

Може да се користи марихуана но не е дозволено возењето под влијание на канабис, или да се користи на јавни места, каде што консумирањето алкохол веќе е забрането.

Марихуана легално ќе може да се продава и во продавници кои имаат дозвола за тоа.

Одлуката прославена еуфорично – со облак од дим и песни од Боб Марли, корисници на марихуана се собрале да прослават.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1