ВЕЧЕРВА – Полна месечина на католички Божик по 38 години


Вечерва на небото ќе се појави првата Полна месечина на Божик, по грегоријанскиот календар, по 1977 година.

mesecina

Вечерашната Полна месечина ќе биде и последна за оваа година, а бидејќи се случува на почеток на зимата, таа е позната и како „Полна студена месечина“.

НАСА наведува дека Полна месечина нема да се повтори на Божик до 2034 година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1