Вечерва се менува времето – во 3 ќе биде 2


Ноќва (27/28.10) ќе спиеме еден час подолго. Почнува зимското сметање на времето.

В недела (28.10) изутрина, стрелките на часовникот од 3 часот ќе се вратат на 2 часот. Менувањето на сметањето на времето е поврзано со подобро искористување на дневната светлина и се поткрепува со аргументи дека носи подобар квалитет на живот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1