Веќе никој не е сигурен: Произведен клуч кој ја отвара секоја брава (Видео)


Џош Вајер и Крисчан Холер користат 3D технологија за печатење за да направат универзален клуч кој може да ги отклучи сите брави.

kljuc-bravaСофтверот “Photobump” користи само една слика и неколку достапни информации (како, на пример, длабочината на бравата) за да се направи клуч, кој ги отклучуваи  најкомплицираните брави. Советникот за безбедност Вајер вели дека на софтверот му е доволно само да ја “види” бравата.

Тие велат дека целта не им е да им ја олеснат работатат на крадците, туку да ги предупредат произведувачите на брави дека треба да прават нови видови, бидејќи овие веќе не се безбедни.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1