Велигденските јајца јадете ги до третиот ден – лани се затру семејство од Штип


Десетина штипјани не ги почитуваа препораките од лекарите, велигденските јајца да ги јадат најдоцна три дена по варењето, па завршија во болница поради труење минатата година. Јајцата што ги јаделе биле расипани. Беа примени во полоша здравствена состојба и минаа неколку дена во Болница. 

jajce4Инфектолозите предупредуваат јајцата да се јадат најмногу до 3-от ден откако ќе бидат сварени и бојадисани, за да се избегне труење со храна.

За време на празниците изедете толку јајца колку што јадете во нормален ден. Нема да наштети ако изедете едно до две повеќе, но во умерени граници. Ова посебно се однесува на оние кои постеле 40 дена.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1