Верувале или не: Со помош на изумот на Тесла, од Белград до Ниш за 15 минути (Видео)


Tesla-i-voz

Возот „Тесла Хиперлуп“ од Сан Франциско до Лос Анџелес ќе поминува за половина час, а од Белград до Париз би биле потребни час и половина.

Од Нови Сад до Белград би се стигнувало за седум минути, а до Подгорица за половина час. Милијардерот Елон Муск открил детали за тајното возило кое би работело на принцип на моторот на Тесла.

Тоа возило би одело два пати побрзо од досегашниот најбрз авион и би било отпорно на сите временски услови.

Иако многу идеи на Муск се сметаат за лудост, постојат многумина кои веруваат дека овој проект е изводлив.

Teslin-voz

меѓунив е и физичарот Брајан Додсон кој е подготвен да го разгледа целиот концепт на функционирање на овој воз и да го утвди точниот степен на изводливост.

Додсон отфрлил две теории меѓу кои се тунел на вакум или лансирање со помош на електромагнет во должина на пругите. Меѓутоа, тој верува дека возот може да се движи со помош на пневматско-транспортен систем кој се состои од затворени цевки.

Како би изгледал возот погледнете од видеото.

Share Button

Tags:

Александра Смилеска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1