Вевчани во репортажа на познатиот Фокс Њуз


Американски Тв канал Фокс Њуз објави репортажа за Вевчани и карневалот. Мало македонско село кое си е своја држава, си има свои пари, Устав и пасош, вака ја започнува репортажата Фокс Њуз.

foks za makedonijaЖителите на селото преку нивните маски се исмеваат со светот околу нив. Оваа остра сатира не поштедува никого, а на мета им се националните лидери, верските лидери и социјалните теми. Сепак, скоро секоја година не забораваат да го исмеат и соседот Грција, стои во репортажата.

Познати по својата луцидност и често суровото презентирање на реалноста, жителите на Вевчани и оваа година преку маските ни покажаа всушност какви сме сите, како луѓе и општество,

Репортажата на следниот линк 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1