Ви снема леб – Брзи домашни лепчиња (Рецепт)


ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

leb* 500гр брашно

* 1 пакетче сув квасец

* 1 лажица шеќер

* 1 лажица сол

* 120мл масло

* 160мл топла вода

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Ги мешаме брашното, квасецот, солта и шеќерот. Го додаваме маслото и мешаме.
Тестото станува лесно ронливо, но при притискање ја добива посакуваната форма.
Ја додавеме водата и мешаме до цврсто тесто. Оставаме да отстои околу 40 минути на топло. Потоа повторно лесно месиме.
Од тестото обликуваме мали топченца – со големина по избор. Ги редиме во подмачкана тава и ги печеме на 180 степени, околу 30 минути.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1