ВИДЕО: 61-годишен дедо за 3.000 евра си купил млада Албанка


Договорените бракови меѓу албанското население датираат уште од дамнешни времиња, а тој обичај почна пополека да се губи кон почетокот на 90-тите години од минатиот век. Но, во последните години во јавноста се пишува за младите Албанки кои се мажат за средовечни мажи од овие простори.

Со оглед на тоа што не можеле да пронајдат невести во своето место, тие одлучиле да купат Албанки од православна вероисповед.

Девојките не се противеле на ова и медиумите од регионот почнаа да истражуваат по малку за овој обичај.dedo

Дедо Реџеп Кастрати од село Затриќи кај Призрен, за медиумите изјави дека платил за невеста од подрачјето Голема Малесија, Албанија, околу 3.000 евра.

Кастрати имал 61 година кога се оженил, а неговата невеста само 19. Тој вели дека платил за 35-годишна, но му донеле 19-годишна невеста.

Оваа приказна станува уште поневеројатна кога ќе се дознае фактот дека Кастрати со првата сопруга, која починала во 2000 година, има дури 12 ќерки.

Сите негови ќерки денес се мажени и тој има преку 50 внуци.

Со новата сопруга Валентина пред 4 години го добил првиот син и му го дале името Дијамант.

Погледнете го видеото:

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1