Видео: Ако сакате да имате среќа треба да ве згази крава


Иако е вообичаено за среќа да се споменува потковица, оџачар, детелина со 4 листа – жителите на Индискиот град Badnagara отишле еден чекор понатаму во потрагата по среќа.


Всушност, за време на празникот Екадешија – лежат со лицето кон земјата додека крави украсени со цвеќиња ги газат. Локалните жители, тврдат дека никој досега не бил сериозно повредени.
Оваа традиција се случува со векови, и се верува дека оние лица на кои кравата ќе одбере да згазне ќе имаат голема среќа и успех.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1