ВИДЕО: Делови од Македонија на знамето на Голема Албанија!


Албанските навивачи приредија огромен шок кај приустните на стадионот на Партизан, кога во финишот од првиот дел осамна беспилотно летало со знаме на голема Албанија во кое се вметнати и Косово и делови од Србија и Македонија.alba1-624x350

Српскиот дефанзивец Митровиќ некако успеа да го дофати знамето и да го скине од јажето и по настаната мешаница судијата Еткинсон реши да го прекине натпреварот.

На знамето се гледа картата на „Голема Албанија“, како и фотографиите на Иса Болетини и Ислаил Џемаили, кои први го кренале албанското знаме во 1912 година. Знамето на „Голема Албанија“ ги опфаќа Албанија, Косово, делови од Црна Гора, Санџак, југот на Србија до Ниш, западна Македонија и дел од Грција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1