Видео: Еве кои филмови се номинирани за Оскар


Објавени се номинациите за Оскар 2013:

филмот ,,Линколн“, на Стивен Спилберг е фаворитот на годинашното доделување на најпрестижната филмска награда. Историската драма доби 12 номинации-вклучувајќи и за најдобар филм и режија.

Со само една номинација помалку е филмот ,,Животот на Пи“.

Eве ги номинираните за најдобри женска и машка улога

Најдобра машка улога

  • Bradley Cooper Silver Linings Playbook
  • Daniel Day-Lewis Lincoln
  • Hugh Jackman Les Misérables
  • Joaquin Phoenix The Master
  • Denzel Washington Flight

Најдобра женска улога

  • Jessica Chastain Zero Dark Thirty
  • Jennifer Lawrence Silver Linings Playbook
  • Emmanuelle Riva Amour
  • Quvenzhané Wallis Beasts of the Southern Wild
  • Naomi Watts The Impossible

Во конкуренција за најдобар филм влегоа и  “Ле Мисерабл”, “Арго”, “Лaв”, ,Beasts of the Southern Wild“, како и трилерот за ловот на Осама бин Ладен “Zero Dark Thirty” и комедијата “Silver Linings Playbook “.

85-тото доделување на оскарите ќе се одржи  на 24 февруари. Повеќе инфо на следниот линк – http://oscar.go.com/nominees

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1