ВИДЕО: Град во кој сите живеат во една зграда


Градот Витиер во Аљаска е толку изолиран што е достапен само преку тунел кој се затвора во 22.30 часот. Целото негово население живее во една голема зграда. Според последните официјални податоци градот има 220 жители.zgrada-vitier-630x315

За време на краткото лето во Витиер, пристаништен град, кој со копно е поврзан со железница, има и туристи, но жителите поголемиот дел од времето го минуваат како едно големо семејство во својата зграда, во која има сè – од канцелариите на градоначаникот, до градската управа, пошта, продавници и училиште со една спортска сала во градот, оддалечена пет минути.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1