ВИДЕО ХАОС ВО ПРИШТИНА: Повредени полицајци и новинари, 24 приведени


Единаесет лица се повредени, а над 24 демонстранти се уапсени, на вчерашните протести во Приштина кои ескалираа во улични судири.kosovo-zgrada-640x360

Меѓу повредените има седум полицајци, двајца демонстранти, еден случаен минувач и телевизиски снимател.

Овој протест беше еден од најголемите антивладини протести во Приштина, каде демонстрантитеуште еднаш покажаа дека не се откажуваат од барањето да се поништи Бриселскиот договор што се однесува на формирањето на Заедницата на српски општини и договорот за демаркација на границата со Црна Гора.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1