ВИДЕО: Караџиќ осуден на 40 години затвор за воени злосторства


Првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ денеска Хашкиот трибунал го осуди на 40 години затвор по обвиненијата за воени злосторства во Босна и Херцеговина извршени од 1992 до 1995 година.radovan-karadzik

И Караџиќ и Обвинителството имаат право на жалба, а тој до правосилната пресуда ќе остане во притвор во Трибуналот.

Караџиќ е прогласен за виновен за геноцид над муслиманското население во Сребреница, злосторства во Сараево, киднапирање и голем број воени злосторства во седум општини во Босна и Херцеговина.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1