(ВИДЕО) Луѓето се качуваат на тенкови, војската пука во воздух


Турската војска вечерва изведе воен удар и тврди дека Ердоган е симнат од васт. Претседателот Ердоган пак се јави преку Скајп од непонзата локација и го повика народот да излезе на улиците.Turcija-narod protiv vojska

А на улиците во Истанбул и Анкара вечерва владееше хаос. Во Истанбул дојде до пукање меѓу полицијата и војската. Голем број на владини згради се опколени.

Војската ги освои државната телевизија и преку малите екрани им порача на граќаните дека еќ го осигура мирот.

На снимките кои кружат низ интернет се гледа паника. На едната снимка се гледа хеликоптер како отвора оган, а на другата се гледа исплашен народ кој бега од пукањата.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1