ФОТО: Вака поддржувачите на Ердоган ги блокираа тенковите, пучистите заробија новинари


На овој начин поддржувачките на турскиот претседател Реџеп Таип ердоган вечерва ги блокираа тенковите на војската и најверојатно спречија воен удар и превзњмање на власта.tenk

Според последните информации, најмалку 12 лица се потешко повредени при бомбардирањето на зградата на Парламентот, пренесува Ројтерс. Британската агенција јавува и дека огромен број на пратеници се уште се кријат во зградата.

Организаторите на воениот пуч упаднале во студиото на CNN Turk, по што оваа телевизија прекина со емитувањето. Според податоците кои пристигнуваат од Турција, преостанатите организатори на пучот кои се уште не се уапсени ги зеле новинарите на Хуриет и CNN Turk за заложници.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1